Serrion Rectangular 4 Leg Desk 1200x750x730mm White KF800002
Product Code:
KF800002
Pack Of
1
This 4 Leg desk from the 5 Star range features an 18mm thick desktop with sturdy metal legs. The simple design is suitable for use at home or in the office. The desk has a contemporary White finish and comes with a modesty panel included as standard. This desk measures 1200x750x730mm.
- General
- This 4 Leg desk from the 5 Star range features an 18mm thick desktop with sturdy metal legs. The simple design is suitable for use at home or in the office. The desk has a contemporary White finish and comes with a modesty panel included as standard. This desk measures 1200x750x730mm.
| Type | Office Desks |
| Manufacturer | VOW |
| Brand | Serrion |
| Colour | White |
| Material | Wood/Metal |
| sIZE | 1200mm |
| Weight | 17.7kg |
| Dimensions | 1200x750x726mm |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH) | 1200x750x725mm |
| Style | Rectangular Desks |
| Leg Type | 4 Leg |
| Frame Colour | Silver |
| Country of Origin | UK |
| Size | 1200mm |
| Biodegradable | No |
| Made To Order | No |
| Top Colour | White |
| Weight Capacity | 10 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | KF800002 |
| Biodegradable Information | No |
| Returns Allowed | No |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Self Assembly | Yes |
| Desk Ports | No |
| Desk Shape | Rectangular |
| Desk Depth | 750mm |
| Assembly Time (mins) | 20.00 |
| Fire Retardant | Low |
| Available in Oak, Beech and White |
| Featuring full modest panels |
| The Eco 18 range comprises of desks and matching storage |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.